RSS
poniedziałek, 31 marca 2014

 Księga Wspomnień to pomysł na zebranie relacji, opinii, refleksji mieszkańców Powiatu Gryfińskiego dotyczących nie tylko  wyborów 4 czerwca, ale i samego 1989 roku, życia w tamtych czasach, porównań do dnia dzisiejszego.

"Zbieraczami" jest oczywiście młodzież naszej szkoły. I dość szybko, żeby nie powiedzieć natychmiast, pojawiły się trudności. Niektórzy ludzie chętnie opowiadają, ale nie zgadzają się na publikowanie. I nie pomagają zapewnienia, że nazwiska będą tylko do wiadomości naszych nauczycieli - opiekunów. Wiele osób zwyczajnie nie pamięta wyborów: mówią: "tak, były wybory". I nic więcej. Jeszcze inni w ogóle nie kojarzą daty 4 czerwca 1989 r. Wydawało się nam, że Księga Wspomnień to będzie łatwa i szybka praca, a tu okazało się, że staje się trudną do zrealizowania w takim zakresie, jaki sobie założyliśmy. Ale nie poddajemy się i ciągle szukamy rozmówców! 

A słowa, które udało się nam już zebrać, publikujemy w zakładce Księga Wspomnień.

23:17, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »

Już za tydzień - 07 kwietnia 2013 r. odbędą się warsztaty historyczne "W samo południe - wybory 4 czerwca 1989 r." Dzięki Kierownikowi Referatu Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie - pani Katarzynie Rembackiej przybędzie do szkoły dr Radosław Ptaszyński - pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, który poprowadzi zajęcia dla trzech grup. Czekamy z niecierpliwością.

Również dzięki OBEP IPN Szczecin ( pan Marcin Ozga) będziemy mogli pod koniec maja zobaczyć wystawę dotyczącą wyborów 4 czerwca. Będzie ona prezentowana w szkole oraz w Starostwie Powiatowym w Gryfinie. 

22:51, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 marca 2014

Ponieważ nasz projekt chcieliśmy realizować z innymi instytucjami  Gminy i Powiatu, udaliśmy się do dwóch ważnych dla naszego regionu miejsc - Gryfińskiego Domu Kultury oraz Biblioteki Publicznej. Chcieliśmy zaprosić obie placówki do współpracy i zaproponować konkretne działania. 

Dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury - Maria Zalewska poświęciła nam swój czas i przystała na współpracę dotyczącą zorganizowania koncertu zespołów muzycznych. Z Elizą Hołubowską z Teatru Tańca Ego Vu rozmawialiśmy na temat ulicznej inscenizacji tanecznej. Wstępne porozumienie zostało zawarte! Umówiliśmy się też na następne spotkania, aby ustalić szczegóły imprez.

Owocna była też rozmowa z Dyrektorem Biblioteki Publicznej - Sylwią Mencel. Współpraca będzie dotyczyła konkursu "Wolność, jak to łatwo powiedzieć?" oraz tworzenia Księgi Wspomnień.

Obie wizyty sprawiły, że zaczęliśmy patrzeć optymistycznie w przyszłość i mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie uda się!

20:51, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 marca 2014

Grudzień 2013 i styczeń 2014 poświęciliśmy na "burzę mózgów". Trzeba uczciwie przyznać, że "burze" były częste, natomiast z "mózgami" bywało różnie. Pojawiały się koncepcje minimalistyczne ( "tylko w szkole, ponieważ i tak nikogo to nie obchodzi!"),  populistyczne ( "darmowy koncert celebryty i wszyscy będą się cieszyć"), pompatyczne ("akademia - wiersze patriotyczne - msza za ojczyznę...") po całkowite zniechęcenie ( "i tak się nie uda...").  I wreszcie ... JEST! Propozycja naszych działań! 


                                                                           

PROPOZYCJA OBCHODÓW DNIA WOLNOŚCI

(04 CZERWCA)

W ramach realizowanego przez młodzież ZSP Nr 2 projektu

„2014! Młodzież dla wolności”

 

 

Uroczysta sesja w Starostwie Powiatowym – godzina 14.00

            - udział władz i radnych miejskich (po wcześniejszym zaproszeniu)

            - udział gości (np.  zasłużone osoby dla Powiatu i Gminy) – do uzgodnienia

 

1.      Wystąpienie Przewodniczącej Rady

2.      Rys historyczny Dnia Wolności -  młodzież ZSP Nr 2

3.      Wystąpienie Starosty Powiatu

4.      Wystąpienie Burmistrza bądź przedstawiciela władz Miasta i Gminy

5.      Ogłoszenie wyników konkursu „Wolność, jak to łatwo powiedzieć?!” + wręczenie nagród

6.      Poczęstunek

 

 

Uroczysta sesja nada odpowiednią rangę rocznicy ( 25 – tej!) pierwszych po części wolnych wyborów do polskiego parlamentu. Zarazem może stać się wstępem do corocznych wspólnych ( Powiatu i Gminy) obchodów tego święta, traktowanego jako początek upadku władzy komunistycznej.

Propozycja ta wchodzi w skład ogólnego programu, którego elementami są jeszcze:

- warsztaty historyczne dla młodzieży ( współpraca z IPN Szczecin),

- otwarty wykład historyczny ( współpraca z IPN Szczecin),

- koncert zespołów muzycznych ( współpraca z Gryfińskim Domem Kultury),

- happening uliczny ( współpraca z Gryfińskim Domem Kultury),

- debata filozoficzna „Wolność, jak to łatwo powiedzieć?!” ( osobno dla młodzieży i otwarta),

- otwarty konkurs plastyczny, fotograficzny, literacki :„Wolność, jak to łatwo powiedzieć?” (współpraca z Biblioteką Publiczną),

- stworzenie Księgi Wspomnień ( współpraca z Biblioteką Publiczną),

- mecz piłki nożnej: ZSP 2 – Powiat +Miasto i Gmina,

- turystyczny Rajd Wolności.

 

Przygotowania do realizacji zamierzeń, ich przebieg są zapisywane w formie specjalnego dziennika internetowego.

 

 

 

                                          Pomysłodawcy, organizatorzy: ZSP Nr 2 Gryfino

 

 

Teraz tylko działać!

23:44, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »

 

 Prezentację i sondę przygotowały uczennice klasy 2 LA.

18:14, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 marca 2014
Rozpoczęliśmy w grudniu 2013 r., więc postanowiliśmy przypomnieć wprowadzenie stanu wojennego. Pod kierunkiem Pauliny i Czarka zostały zrobione symboliczne świeczki. Następnie w każdej klasie przypomniano, czym był stan wojenny i przyklejono na szybę świeczkę.
niedziela, 23 marca 2014

 

Przystępując do konkursu "2014! Młodzi dla Wolności" mieliśmy tysiące pomysłów. Część z nich już udaje się realizować. Natomiast największym wyzwaniem okazała się rzecz, która u nikogo z silnej uczniowskiej ekipy nie wzbudziła respektu - prowadzenie dziennika internetowego. Skutki pychy można zauważyć, patrząc na daty wpisów. Niestety mamy zaległości. Ale dzisiaj, mamy nadzieję, przełamaliśmy opory, zabraliśmy się do pracy i będziemy systematycznie przedstawiać to, co robimy. Wszystkich odwiedzających i czytających nasz dziennik serdecznie witamy i prosimy o komentarze.  

11:28, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
| < Marzec 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31