RSS
wtorek, 22 kwietnia 2014

07 czerwca 2014 r. odbędzie się rajd na orientację. Jego celem, oprócz uczczenia rocznicy wyborów z 1989 r. będzie połączenie zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej z umiejętnościami topograficznymi oraz znajomością zagadnień dotyczących powojennej historii państwa polskiego.

A oto charakterystyka rajdu, jaką przedstawił prof. Tomasz Szachnowski - organizator i opiekun imprezy:

1. kilkuosobowe grupy wystartują o określonym czasie w obszarze leśnym okolic Gryfina

2. kierując się kompasem oraz orientując się w terenie odszukają punkty kontrolne, a także rozwiązują wyznaczone w danych miejscach zadania, związane z historią państwa polskiego

3. rozwiązanie zadań stanie się wskazówką do odnalezienia następnego punktu kontrolnego

4. rozwiązanie wszystkich zadań utworzy hasło główne rajdu

5. wygra drużyna, która odnajdzie wszystkie punkty kontrolne w najkrótszym czasie, rozwiąże zadania oraz poda hasło główne.

 

Będzie to nie tylko doskonała zabawa ale i nietypowa lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie.

Zapraszamy!

23:27, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 kwietnia 2014

Padł pierwszy klaps na planie filmu przygotowywanego przez klasę 3 LB. A skąd pomysł na film? Pomysłodawczyni udziału szkoły w projekcie - nauczycielka historii Małgorzata Grabowska dała nam dziwne zadanie do zrobienia na jednej z lekcji historii. Na kartkach mieliśmy napisać pierwsze skojarzenie z wyrazem "wolność". Oto niektóre przykłady: 

 I te skojarzenia staną się podstawą do tworzenia scen filmowych. Więcej nie możemy zdradzić! 

Reżyser Dawid Malik zaplanował na pierwszy dzień zdjęciowy osiem scen. Plan zakładał piękną, słoneczną pogodę, gdyż większość ujęć miała być w plenerze. A pogoda spłatała nam psikusa. Deszcz, wiatr, zimno! No i trzeba było zmieniać plany. Ale doświadczona ekipa filmowa nie załamała się. Lekka zmiana planów i... kręcimy! A tutaj uchylamy jeszcze jeden rąbek tajemnicy! Parę zdjęć z planu:

23:25, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2014

Wczoraj - 07 kwietnia - odbyły się w naszej szkole warsztaty historyczne przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Temat intrygujący: "W samo południe - wybory 4 czerwca 1989". 

Dr Radosław Ptaszyński z Uniwersytetu Szczecińskiego rozpoczął od przedstawienia plakatu  wyborczego, jego genezy i symboliki. A następnie scharakteryzował sytuację w państwie polskim po II wojnie światowej.


Kiedy już wszyscy ( warsztaty odbywały się w trzech turach  dla trzech grup) mieli pojęcie, jak doszło do wyborów, zaczęła się praca zespołowa.

Otrzymaliśmy materiały, które  należało odpowiednio pogrupować i przedstawić wnioski z ich analizy.

Czasami potrzebna była pomoc nauczyciela  Juliana Dalidowicza.

Inne zadanie to analiza charakterystyk kandydatów na posłów i senatorów i próby odpowiedzi, kto mógł zdobyć głosy.

Przy tym ćwiczeniu okazało się, że nie znamy dzisiaj wielu postaci, które odgrywały istotną rolę w tamtych czasach.

Na zakończenie dowiedzieliśmy się o powołaniu rządu, na którego czele stanął pierwszy niekomunistyczny premier - Tadeusz Mazowiecki oraz o różnych ocenach wydarzeń z czerwca 1989 r. Mogliśmy przedstawić też swoje zdanie, czy wybory z 4 czerwca były istotnym wydarzeniem i godne są miana święta państwowego. Większość utożsamiła się z przedstawionymi nam podczas prezentacji słowami Joanny Szczepkowskiej "Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się komunizm w Polsce". Ale byli i tacy, którzy nie zgodzili się z tym do końca. I mają prawo mieć odrębne zdanie. Między innymi o to walczyli ludzie, których poznaliśmy w czasie tych zajęć.


22:29, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 kwietnia 2014

 

 

Dla uczczenia 25-tej rocznicy Dnia Wolności – 4 czerwca

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2

oraz Biblioteka Publiczna w Gryfinie

ogłaszają otwarty konkurs fotograficzny, literacki i plastyczny

„WOLNOŚĆ, JAK TO ŁATWO POWIEDZIEĆ?”

 

Fotografia:

 dowolny ( czytelny) format;  ilość: do pięciu zdjęć w zestawie od jednego autora;  zdjęcia w wersji papierowej;  prace podpisane na odwrocie z podaniem danych kontaktowych

Praca plastyczna:

 dowolna technika i format;  ilość: do pięciu prac w zestawie od jednego autora;  prace podpisane na odwrocie z podaniem danych kontaktowych

Praca literacka:

 dowolna forma literacka ( np. wiersz, esej, fraszka, opowiadanie, reportaż…) ;  praca nie może przekroczyć siedmiu stron A4 ( druk,  Times New Roman, czcionka 12);  prace podpisane z podaniem danych kontaktowych

 

TERMIN DOSTARCZENIA PRAC: do 18 maja 2014 r. do ZSP NR 2, ul. Łużycka 91 ( Małgorzata Grabowska, Julian Dalidowicz) lub do Biblioteki Publicznej, ul. Kościelna 24.

Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród – 04 czerwca 2014 r. ( Szczegóły w terminie późniejszym)

 

Wszelkie informacje:

- Małgorzata Grabowska, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2,

zsp2gryfino.blox.pl  lub e-mail: malggrab@poczta.onet.pl

- Biblioteka Publiczna, ul. Kościelna 24

23:29, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »

 

 

Dla uczczenia 25-tej rocznicy Dnia Wolności – 4 czerwca

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2

oraz Biblioteka Publiczna w Gryfinie

Tworzą

KSIĘGĘ WSPOMNIEŃ

 

 - co zapamiętali Państwo z 4 czerwca 1989 r.?

 - jakie refleksje towarzyszyły Wam w czasie pierwszych w połowie wolnych wyborów?

 - jaki obraz swojej miejscowości w 1989 r. możecie dzisiaj przywołać?

 - czym różniło się życie w 1989 r. od dnia dzisiejszego?

 - czy „wolność” jest dla Państwa pojęciem ważnym?

 - czy 4 czerwca powinniśmy obchodzić święto państwowe?

 

Przekażmy nasze wspomnienia, refleksje następnemu pokoleniu.

Stwórzmy wspólnie KSIĘGĘ WSPOMNIEŃ.

 

Na Państwa cenne spostrzeżenia czekamy do 5 maja 2014 r. w Bibliotece Publicznej, ul. Kościelna 24; w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, ul Łużycka 91. Mogą też do nas trafić drogą mailową: malggrab@poczta.onet.pl lub poprzez nasz dziennik internetowy: zsp2gryfino.blox.pl. W tych miejscach i pod tymi adresami udzielamy też wszelkich informacji.

23:21, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 31 marca 2014

 Księga Wspomnień to pomysł na zebranie relacji, opinii, refleksji mieszkańców Powiatu Gryfińskiego dotyczących nie tylko  wyborów 4 czerwca, ale i samego 1989 roku, życia w tamtych czasach, porównań do dnia dzisiejszego.

"Zbieraczami" jest oczywiście młodzież naszej szkoły. I dość szybko, żeby nie powiedzieć natychmiast, pojawiły się trudności. Niektórzy ludzie chętnie opowiadają, ale nie zgadzają się na publikowanie. I nie pomagają zapewnienia, że nazwiska będą tylko do wiadomości naszych nauczycieli - opiekunów. Wiele osób zwyczajnie nie pamięta wyborów: mówią: "tak, były wybory". I nic więcej. Jeszcze inni w ogóle nie kojarzą daty 4 czerwca 1989 r. Wydawało się nam, że Księga Wspomnień to będzie łatwa i szybka praca, a tu okazało się, że staje się trudną do zrealizowania w takim zakresie, jaki sobie założyliśmy. Ale nie poddajemy się i ciągle szukamy rozmówców! 

A słowa, które udało się nam już zebrać, publikujemy w zakładce Księga Wspomnień.

23:17, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »

Już za tydzień - 07 kwietnia 2013 r. odbędą się warsztaty historyczne "W samo południe - wybory 4 czerwca 1989 r." Dzięki Kierownikowi Referatu Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie - pani Katarzynie Rembackiej przybędzie do szkoły dr Radosław Ptaszyński - pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, który poprowadzi zajęcia dla trzech grup. Czekamy z niecierpliwością.

Również dzięki OBEP IPN Szczecin ( pan Marcin Ozga) będziemy mogli pod koniec maja zobaczyć wystawę dotyczącą wyborów 4 czerwca. Będzie ona prezentowana w szkole oraz w Starostwie Powiatowym w Gryfinie. 

22:51, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 marca 2014

Ponieważ nasz projekt chcieliśmy realizować z innymi instytucjami  Gminy i Powiatu, udaliśmy się do dwóch ważnych dla naszego regionu miejsc - Gryfińskiego Domu Kultury oraz Biblioteki Publicznej. Chcieliśmy zaprosić obie placówki do współpracy i zaproponować konkretne działania. 

Dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury - Maria Zalewska poświęciła nam swój czas i przystała na współpracę dotyczącą zorganizowania koncertu zespołów muzycznych. Z Elizą Hołubowską z Teatru Tańca Ego Vu rozmawialiśmy na temat ulicznej inscenizacji tanecznej. Wstępne porozumienie zostało zawarte! Umówiliśmy się też na następne spotkania, aby ustalić szczegóły imprez.

Owocna była też rozmowa z Dyrektorem Biblioteki Publicznej - Sylwią Mencel. Współpraca będzie dotyczyła konkursu "Wolność, jak to łatwo powiedzieć?" oraz tworzenia Księgi Wspomnień.

Obie wizyty sprawiły, że zaczęliśmy patrzeć optymistycznie w przyszłość i mamy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie uda się!

20:51, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 marca 2014

Grudzień 2013 i styczeń 2014 poświęciliśmy na "burzę mózgów". Trzeba uczciwie przyznać, że "burze" były częste, natomiast z "mózgami" bywało różnie. Pojawiały się koncepcje minimalistyczne ( "tylko w szkole, ponieważ i tak nikogo to nie obchodzi!"),  populistyczne ( "darmowy koncert celebryty i wszyscy będą się cieszyć"), pompatyczne ("akademia - wiersze patriotyczne - msza za ojczyznę...") po całkowite zniechęcenie ( "i tak się nie uda...").  I wreszcie ... JEST! Propozycja naszych działań! 


                                                                           

PROPOZYCJA OBCHODÓW DNIA WOLNOŚCI

(04 CZERWCA)

W ramach realizowanego przez młodzież ZSP Nr 2 projektu

„2014! Młodzież dla wolności”

 

 

Uroczysta sesja w Starostwie Powiatowym – godzina 14.00

            - udział władz i radnych miejskich (po wcześniejszym zaproszeniu)

            - udział gości (np.  zasłużone osoby dla Powiatu i Gminy) – do uzgodnienia

 

1.      Wystąpienie Przewodniczącej Rady

2.      Rys historyczny Dnia Wolności -  młodzież ZSP Nr 2

3.      Wystąpienie Starosty Powiatu

4.      Wystąpienie Burmistrza bądź przedstawiciela władz Miasta i Gminy

5.      Ogłoszenie wyników konkursu „Wolność, jak to łatwo powiedzieć?!” + wręczenie nagród

6.      Poczęstunek

 

 

Uroczysta sesja nada odpowiednią rangę rocznicy ( 25 – tej!) pierwszych po części wolnych wyborów do polskiego parlamentu. Zarazem może stać się wstępem do corocznych wspólnych ( Powiatu i Gminy) obchodów tego święta, traktowanego jako początek upadku władzy komunistycznej.

Propozycja ta wchodzi w skład ogólnego programu, którego elementami są jeszcze:

- warsztaty historyczne dla młodzieży ( współpraca z IPN Szczecin),

- otwarty wykład historyczny ( współpraca z IPN Szczecin),

- koncert zespołów muzycznych ( współpraca z Gryfińskim Domem Kultury),

- happening uliczny ( współpraca z Gryfińskim Domem Kultury),

- debata filozoficzna „Wolność, jak to łatwo powiedzieć?!” ( osobno dla młodzieży i otwarta),

- otwarty konkurs plastyczny, fotograficzny, literacki :„Wolność, jak to łatwo powiedzieć?” (współpraca z Biblioteką Publiczną),

- stworzenie Księgi Wspomnień ( współpraca z Biblioteką Publiczną),

- mecz piłki nożnej: ZSP 2 – Powiat +Miasto i Gmina,

- turystyczny Rajd Wolności.

 

Przygotowania do realizacji zamierzeń, ich przebieg są zapisywane w formie specjalnego dziennika internetowego.

 

 

 

                                          Pomysłodawcy, organizatorzy: ZSP Nr 2 Gryfino

 

 

Teraz tylko działać!

23:44, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »

 

 Prezentację i sondę przygotowały uczennice klasy 2 LA.

18:14, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30