RSS
czwartek, 12 czerwca 2014

Ostatnim elementem obchodów Dnia Wolności był Rajd, który odbył się 07 czerwca 2014 r. w Lesie Czepińskim.  Nauczyciel geografii Tomasz Szachnowski  przygotował wspaniałą trasę z ukrytymi punktami kontrolnymi, gdzie znajdowały się pytania. A dodatkowo umieścił "pytania - podpuchy", niezwiązane z Dniem Wolności, na które nie należało udzielać odpowiedzi na specjalnych kartach. Oj, większość drużyn dała się na to złapać! 

Każda drużyna po rejestracji otrzymała mapkę.

A potem podpisanie kart odpowiedzi, ostatnie wyjaśnienia, zapisanie czasu i... wymarsz!


Znalezienie pytań nie było trudne. Pod warunkiem, że uważnie czytało się mapę!

Po około godzinie poszczególne zespoły zaczęły wracać. Nie wszyscy zadowoleni, gdyż nie odnaleźli wszystkich punktów kontrolnych. Ale piękny las, słoneczna pogoda, ciekawe pytania sprawiły, że to był udany rajd. I to pod względem turystycznym, jak i historycznym!

Ostatecznie najlepszym zespołem okazali się Paweł Białek, Paweł Kluka i Arkadiusz Rak z klasy 2 LB, na drugim miejscu uplasowali się też panowie ale z klasy 2 LA: Bartosz Krzyżanowski i Jan Wawerek. Dwa zespoły "wywalczyły" miejsce trzecie: Bartosz Kumik z Łukaszem Rengiewiczem z klasy 1 TA oraz Monika Bajowska i Paulina Rzeszotarska z klasy 1 TB.

Dla nas jednak zwycięzcami są wszyscy, którzy tego dnia postanowili uczcić Dzień Wolności!

21:32, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »

Po emocjach związanych z uroczystą sesją Rady Miejskiej i Rady Powiatu mogliśmy jeszcze raz w skupieniu wrócić do źródeł. A to dzięki dr Arturowi Kubajowi z IPN Szczecin, który na zaproszenie naszej szkoły oraz Biblioteki Publicznej w Gryfinie zaprezentował w Klubie Nauczyciela wykład "Wybory 04 czerwca 1989 r. na Pomorzu Zachodnim". Mając już wiedzę, jak doszło do tego wydarzenia, mogliśmy poznać fakty dotyczące naszego regionu. I trochę wstyd, że pierwszy raz słyszeliśmy nazwiska i widzieliśmy osoby, zasłużone w walce o wolność w naszym regionie. 


20:55, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 czerwca 2014

Najważniejszym punktem naszych działań było zainicjowanie wspólnej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu. I to historyczne, ponieważ pierwsze w historii samorządności, miało miejsce 04 czerwca 2014 r. o godz. 14.00. Do sali obrad Starostwa Powiatowego zostali zaproszeni radni miejscy i powiatowi oraz liczne grono gości.


Sesję rozpoczęła Przewodnicząca Rady Powiatu Gabriela Kotowicz. która przedstawiła cel spotkania i podkreśliła naszą, czyli szkoły rolę w tym przedsięwzięciu.


Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Sawaryn.

Nie mogło też zabraknąć wystąpień Starosty Wojciecha Konarskiego oraz Burmistrza Henryka Piłata.

Po oficjalnych wystąpieniach rolę "prowadzącego" przejął nauczyciel ZSP Nr 2 Julian Dalidowicz, który z niezwykła charyzmą poprowadził drugą część sesji.

Teraz nadszedł czas na przedstawiciela uczniów - Michał Bojda przypomniał zgromadzonym drogę do wolności, ilustrując swoje słowa niezwykle interesującą prezentacją.

Michał przedstawił również swoją wizję wolności w czasach współczesnych. Tekst znajduje się w zakładce po prawej stronie. Końcowym elementem tej części była projekcja filmu przygotowanego przez młodzież klasy 3 LB "Moja wolność". Oto link:

http://youtu.be/evJld-jH52c


Po entuzjastycznym przyjęciu wystąpienia Michała i owacjach po filmie,  nastąpiło wręczenie nagród dla laureatów konkursu literackiego i fotograficznego "Wolność. Jak to łatwo powiedzieć...". Nagrody ufundowane przez Powiat i Gminę wręczali Przewodniczący Rady Miejskiej i Rady Powiatu. Pięć równorzędnych nagród przyznano Sebastianowi Korzeb, Paulinie Kubiś, Katarzynie Lisieckiej ( literatura) oraz Katarzynie Mazan i Agacie Wiśniewskiej ( fotografia). Nagrodzone prace zostaną zamieszczone w najbliższym czasie na naszym blogu.

Podczas uroczystej sesji została przyjęta przez aklamację rezolucja, odczytana przez Przewodniczącą Rady Powiatu Gabrielę Kotowicz, a następnie podpisana, również przez Przewodniczącego Rady Miejskiej.


Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany  przez młodzież ZSP Nr 2, przy którym można było słyszeć rozmowy dotyczące tego ważnego wydarzenia.

A przedstawiciele szkoły: dyrektor Joanna Mendrygał, wicedyrektor Maciej Puzik, prowadząca projekt "2014. Młodzi dla wolności" Małgorzata Grabowska i uczeń Michał Bojda otrzymali rezolucję.

 

Gratulacje, jakie odbieraliśmy po sesji pokazały, iż takie wydarzenie było potrzebne, a Dzień Wolności może łączyć Polaków!

20:38, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 czerwca 2014

Pierwszą debatę filozoficzną "Wolność. Jak to łatwo powiedzieć?", jaka odbyła się w naszej szkole, uznajemy za niezwykle udaną! A temat łatwy i przyjemny nie był i nie jest. Eksperci w osobach: dr Jarosław Skurzyński - filozof, Tomasz Miler - redaktor naczelny "Gazety Gryfińskiej", Robert Jonasik - historyk i Krzysztof Gmiter - instruktor teatralny i tancerz, przedstawili pojęcie wolności ze swojego, zawodowego punktu widzenia. Dopisali uczestnicy, gdyż na nasze zaproszenie czynnie odpowiedzieli swoją obecnością uczniowie Zespołu Szkół w Gryfinie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie i oczywiście my, z Zespołu Szkół Ponadgmnazjalnych Nr 2 w Gryfinie. Całość niezwykle sprawnie moderował filozof, a zarazem nasz wicedyrektor Maciej Puzik. 

Debata odbywała się w otoczeniu wystawy IPN "1989 rok. Narodziny wolności", co tworzyło dodatkowo wspaniałą atmosferę. A głosy w dyskusji były przeróżne. I to świadczy najlepiej o tym, że to, co wydarzyło się dwadzieścia pięć lat temu nie poszło na marne. A my mamy nadzieję, że to nie była ostatnia debata w naszej szkole. Wszystkim, którzy w niej uczestniczyli serdecznie dziękujemy!

23:19, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »

"1989 rok. Narodziny wolności" to tytuł wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, dzięki której  nasze lekcje historii wyglądały zdecydowanie inaczej. 

Dzięki plakatom mogliśmy poczuć atmosferę tamtych dni.

To, co mogło być niejasne, zostało wyjaśnione.

A jeśli były jeszcze wątpliwości, pani profesor M. Grabowska starała się je rozwiać.

Pan Marcin Ozga z OBEP IPN w Szczecinie umożliwił nam zobaczenie tej ważnej wystawy i za to serdecznie mu dziękujemy!


22:38, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 maja 2014

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 oraz Biblioteka Publiczna zapraszają 05 czerwca 2014 r. o godz. 12.00 do Klubu Nauczyciela na otwarty wykład "Wybory czerwcowe 1989 r. w Polsce". Wygłosi go dr Artur Kubaj z OBEP IPN w Szczecinie. Będzie to kolejna okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat tego ważnego wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy!

23:00, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 maja 2014

Udała się rzecz niezwykła! Dzięki naszej inicjatywie i przychylności władz samorządowych będzie miała miejsce pierwsza w historii wspólna sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu. A oto wzór zaproszeń, które otrzymały władze i radni Miasta i Gminy oraz Powiatu, a także zaproszeni goście.

 

 

 

 

18:17, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 maja 2014
wtorek, 22 kwietnia 2014

Ekipa filmowa z klasy 3 LB nie odpoczywa. Nagrywane są kolejne sceny, rodzą się nowe pomysły, a nad wszystkim panuje główny reżyser Dawid Malik. Poza stroną czysto techniczną dotyczącą jakości obrazu i dźwięku są i inne wyzwania: zebranie w odpowiednim miejscu i czasie odpowiednich ludzi, pogoda, atmosfera i mnóstwo rzeczy niezależnych od nikogo. Reżyser i aktorzy nie poddają się jednak. Serdeczne podziękowania należą się też wychowawczyni tych zdolnych ludzi - prof. Katarzynie Stempińskiej. A my przedstawiamy kolejne zdjęcia z planu.

 

"Księżniczka" wśród kwitnącego rzepaku! 

Mistrzyni w malarstwie naściennym - o tym wszyscy wiedzieliśmy. Ale wyznanie...

Kolejna mistrzyni ale sztuki pantomimicznej.

To też swoista mistrzyni! Leżenia i nic-nie-robienia! 

Jeśli ktoś uważa, że jest nudno i statycznie, proszę bardzo - oto dwie zmiany sytuacji!

No i nasi panowie w życiowych rolach!

I na koniec dwa desery!

A to przecież jeszcze nie koniec! Czekamy z niecierpliwością na premierę gotowego filmu!

23:57, gryfino_zsp2
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30